Deli La Bu Örtmen

Yazarı: Yakup Kıvrak
ISBN: 978-605-61557-1-0
Barkod: 9786056155710
Basım Tarihi: Ekim 2010
Boyutu: 13.5 x 21 cm.
Sayfa Sayısı: 160
Müzik Eğitimi Yayınları No.24
Kültür Kitapları Serisi No.04
Baskısı yok

Değerli yazarımız Yakup Kıvrak’ın “Deli La Bu Örtmen 1-2” kitapları Andante dergisince düzenlenen “Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2012” çerçevesinde, “Türkiye’deki müzik eğitimi sorunlarını, ülke sorunlarından koparmadan, anı-deneme biçiminde hem güldürür, hem düşündürür tarzda, hızlı okunabilir yalın bir dille anlatması” gerekçesi ile “Yılın Kitabı Ödülü”ne layık görülmüştür.

21 Mayıs 2012

– Garpuz Memed: “Hoca, şu senin dımbırtıynan çal bi şeyler, dinneyek.”

– Cingöz Sadettin: “La sen ne annayacaan bunun müzüğünden… Hoca sen bahma ona, teybe dak bi dene Murat Çobanoğlu atışması, onu dinneyek…”

– Hacıyagup: “Hocam, canını yidiğim, bunnan türkü çalınmaz mı, çalınmazsa ne deye daşıyon yanında?”

Hadi şunlara yakınlarda yaptığım “Uzun İnce Bir Yoldayım” düzenlememi çalayım bari diyorum. Bakarsın yavaş yavaş çok sesli müziğe ısındırırım, kim bilir… Gitarımı alıp yaptığım türkü düzenlemesini çalıyorum. Çaylar höpürdüyor, tütünler sarılıyor, sohbet de edecekler ama, ayıp olmasın diye dinler gibi yapıyorlar.

Son bir umut: “Garpuz Memed, Mektebin Bacaları’nı söyle hele…” diyorum. Gitarda akorlarla eşlik edeceğim. Söylemeye başlıyor, ben de basit akorlarla eşlik ediyorum, bu da açmıyor.

– “Hocam, gözünün yağını yidiğim, saz öğren saz…”

Âşık Murat Çobanoğlu’nun bir kaseti var, teybe onu takıyorum.

– “Haşşöle hocam… Bu Çobanoğlu’nun bi de Kiziroğlu Mustafa türküsü varıdı. O da varısa onu da dinneyek. Birazdan Kör Hoca Yatsı’yı okur, camiye giderik…”

Deneyimli Müzik Eğitimcisi Yakup Kıvrak, 1975’te başladığı mesleğinin ilk yıllarında, köy öğretmeni iken yaşadıklarını akıcı anlatımıyla öyküleştirirken; bir yandan da ülkemiz müzik eğitiminin bazı önemli sorunlarına değiniyor.

Serinin ikinci kitabını incelemek için tıklayınız
.::Tabela: Deli La Bu Örtmen-2 ::.