Keman için Piyano Eşlikli Halk Ezgileri

Yazar: Canan Fidan Erten
ISBN: 978-625-7507-18-9
Barkod: 9786257507189
Basım Tarihi: Aralık 2022
Boyutu: 23 x 30.5 cm
Piyano Eşlik: 32s. – Keman Partisi:12s.
Müzik Eğitimi Yayınları No.163
Keman Kitapları Serisi No.13
Stoktan Hemen Al – MuzikKitaplari.com

Halk müziğinin eğitim müziğine dâhil edilmesiyle başlayan ulusal çağdaş keman okulu için materyal geliştirmenin eğitimi daha nitelikli, verimli hale getirmesi ve beraberinde ulusal keman ekolünü oluşturması beklenmektedir. Elinizdeki kitap bu beklentilere cevap vermesi dileğiyle ve keman literatürüne katkı sağlaması amacıyla hazırlanmıştır.

Kitabın içeriğini piyano eşlikleri ile birlikte kemana uyarlanan farklı makamsal tonlardaki 7 anonim türkü ve 1 özgün parça oluşturmaktadır. Bu eserler şunlardır: Ali Paşa Ağıdı (Arpa Ektim Biçemedim), Yeni Cami Avlusunda, Çarşambayı Sel Aldı, Suya Gider Allı Gelin Has Gelin, Zeynep, Değirmen Başında Vurdular Beni, Yeni Hamamın Üstüyem, Masa Üstünde Testi Tema ve Çeşitlemeler.

Eser seçiminde yöre gözetimi yapılmamış, daha önce işlenmemiş olduğu düşünülen türküler seçilmiştir.  Kitaptaki türkülerin çalıcılar tarafından dinlenebilmesi ve piyano eşlikli olarak çalışabilmesi için parçaların sadece piyano eşliği ile keman ve piyanonun birlikte yer aldığı ses/video kayıtları ayrıca eklenmiştir. Kitabın künyeside yer alan karekod ile bu kayıtlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Türk keman okuluna katkı sağlaması ve eserlerin sevilerek seslendirilmesi dileğiyle.