Orff Eşlikli Çocuk Şarkıları

Yazarı: Cansevil Tebiş
Basım Tarihi: Eylül 2010
Boyutu: 30.5 x 23.5 cm.
Sayfa Sayısı: 64
CD Eki: Var
Müzik Eğitimi Yayınları No.23
Ses Eğitimi Serisi No.07
Baskısı Yok

Orff Eşlikli Çocuk Şarkıları kitabının yazarı Doç. Dr. Cansevil TEBİŞ müzik eğitimi alanında çok yönlü çalışmalar içinde olan donanımlı, birikimli, deneyimli ve yaratımlı bir eğitimcimiz. Onun bu niteliklerinin kökleri ve ilk oluşumları epey öncelere dayanıyor. Bu nitelikler kararlı, sabırlı ve özenli çalışmalarla adım adım oluşup gelişiyor; zaman içinde giderek artan bir duyarlıkla yoğunlaşıyor, derinleşiyor ve son derece yararlı verimlere dönüşüyor. Elimizdeki kitap işte böyle bir nitelik taşıyor.

Kitapta 10 özgün çocuk şarkısı yer alıyor. Şarkıların sözleri ve ezgileri kitabın yazarına ait. Bu durum çalışmayı bütünüyle daha da özgün kılıyor. Şarkılar çok amaçlı ve çok işlevli kullanılabilir özellikte. Şarkıların her biri hem bireysel (solo), hem birlikte (küme), hem toplu (koro) söylemeye uygun.Kitabın beraberindeki CD’de şarkıların hem seslendirilmiş hali hem de sadece orff eşlikleri bulunuyor.

Kitap, anaokulları/anasınıfları ve ilköğretim öğrencilerinin müziğe etkin olarak katılabilmeleri, toplu müzik çalışmaları içinde etkin yer alabilmeleri, bu yolla özgüvenlerini geliştirebilmeleri ve çoksesli müzik dünyasına adım atabilmelerini amaçlamaktadır. Bu amaçla söz konusu öğrenciler ile öğretmenleri düşünülerek hazırlandığından, bununla bağlantılı olarak okulöncesi öğretmenliği ve sınıf öğretmenliği programlarındaki müzik ve öğretimi, okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması derslerinde yararlanılabilir niteliktedir. Yanı sıra müzik öğretmenliği programlarındaki eğitimi müziği besteleme teknikleri, okul çalgıları, özel öğretim yöntemleri, eğitim müziği dağarı, okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması derslerinde de örnek çalışma ve kaynak olarak yararlanılabilir özelliktedir.

Prof. Dr. Ali Uçan