Eşlik CD’li Nasrettin Hoca Şarkıları

Yazarı: Süleyman Tarman
ISBN: 978-605-4957-05-7
Barkod: 9786054957057
Basım Tarihi: Şubat 2018 – 2.Basım
Boyutu: 16 x 23.5 cm.
Sayfa Sayısı: 24 – CD’li – Resimli
Müzik Eğitimi Yayınları No.53
Ses Eğitimi Serisi No.10
Fiyatı: 35TL.
Stoktan Hemen Al – MuzikKitaplari.com

İÇİNDEKİLER
  1. Parayı Veren Düdüğü Çalar
  2. İpe Un Sermek
  3. İnanmazsanız Ölçün
  4. Ya Tutarsa
  5. Ben Uyuyorum
  6. Kazan Doğurdu
  7. Acemi Bülbül
  8. Ye Kürküm Ye
  9. Düşünen Hindi
  10. Zaten İnecektim

Bu kitap ve içindeki şarkılar, öncelikle okul öncesi çocuklar ile ilkokul öğrencileri ve sınıf öğretmenleri düşünülerek hazırlanmıştır. Konu olarak Nasrettin Hoca fıkraları seçilmiş ve bu fıkralar şarkı haline getirilmiştir. Çünkü evrensel ve zaman tanımaz fıkra ve hikâyeleriyle bilinen Nasrettin Hoca (1208-1284), insan ilişkilerine yaptığı mizahi vurgularla yalnızca Türk değil dünya edebiyat tarihinin de önemli bir figürüdür. Bu niteliği nedeniyle de 1996-1997 yılı UNESCO tarafından Uluslararası Nasreddin Yılı ilan edilmiştir.

Fıkraların/şarkıların her biri Türk toplumunun ve Anadolu insanının zekâsını, kültürünü, mizah duygusunu ve toplum diline yerleşmiş olan bazı özdeyişleri içermektedir. Kitap bu yönüyle ele alındığında, küçük çocuklarımıza bu değerleri öğretmeyi ve kültürümüzü, içindeki şarkılar yoluyla kuşaktan kuşağa aktarmayı hedeflemektedir.

Kitapta yer alan 10 şarkı bestelenirken öncelikle hedef kitleyi oluşturan çocukların yaşı ve ses sınırları göz önünde bulundurulmuş bu nedenle de şarkıların kolay olmasına özen gösterilmiştir. Kitabın beraberindeki CD, hem çocuklara hem de velilere ve öğretmenlere büyük kolaylık sağlayacaktır. CD’de, bütün şarkıların son derece keyifli eşlikleri bulunmaktadır. Kullanıcıların şarkıları söyletmek için tek yapacağı şey CD’yi çalarak şarkıları kulaktan öğretmek ve CD ile birlikte seslendirmektir. Ayrıca konsere çıkarken çocuklara fıkraya uygun kostümler giydirmeniz ve sahneyi buna göre düzenlemeniz önerilir. Şarkıların 15 saniyelik demolarını içindekiler kısmından dinleyebilirsiniz.